Knížky

Pravidla moštárny - John Irving

15. srpna 2012 v 11:50 | L'Artiste
Celá kniha je životním příběhem sirotka Homera Wellse, který celý svůj život strávil v sirotčinci St. Coud's ve státě Maine. Pod vedením dr. Larche se snaží naučit porodnictví, ale i potratářství, přestože je zakázané. Dr. Larch totiž zastává názor, že má každá žena právo na svobodnou volbu.
Jednou do sirotčince přijíždí sympatická dvojice - Wally a Candy, které sem zavedlo Candyino neplánované těhotenství. Homer je poté požádá jestli by mohl odjet s nimi do jablečného sadu Ocean View, kde Wally pracuje a jeho matka ho vlastní. Wally s Candy přijímají a Homer tedy může konečně, jako dospělý muž, opustit sirotčinec. V Ocean View ho Olive, Wallyho matka, ubytuje ve Wallyho pokoji a chová se k němu jako k vlastnímu. Mezitím si Homer potají začně myslet na Candy, ale protože je to dívka jeho nejlepšího přítele, skrývá své pocity.
Wally zanedlouho dobrovolně vstupuje do armády jako letec, přestože Candy nesouhlasí. Po pár měsících přichází šokující zpráva - Wally byl sestřelen a je nezvěstný. Candy odmítá uvěřit, že by mohl být mrtvý, ale Homer je více cynický. Homera a Candy zdrcující zpráva velice sblíží. Jednou v noci se jim přihodí nehoda, Candy uvažuje znovu o potratu, ale Homer je proti, takže aby se to ostatní nedozvěděli odjíždí do St. Cloud's a Candy jejich dítě, syna Angela, porodí tam. Během jejich pobytu v sirotčinci obdrží další šokující zprávu - Wally byl nalezen, sice zesláblý, ale naživu. Domluví se tedy, že ostatním řeknou, že Homer Angela adoptoval a Candy se vrátí k Wallymu.
Po návratu jejich život plyne, žijí spolu jako velká rodina v jednom domě - Wally s Candy a Homer s Angelem. Homera ale po letech dostihne jeho minulost - dr. Larch zemřel a dozorčí výbor ho chce nahradit jiným, mladším lékařem, který ovšem nebude provádět potraty. Homer tedy konečně nachází své místo na světě přesně podle první zásady dr. Larche - být užitečný, a vrací se do sirotčince pod falešnou identitou a s falešným diplomem z medicíny a zastává stejnou práci jako dříve dr. Larch.

Knihy Johna Irvinga mám velice ráda, je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Dokáže psát tak dojemné a propracované příběhy, že ve vás zanechají hluboký dojem.
Byl natočen i stejnojmenný film, ke kterému napsal scénář sám Irving, ale kvůli délce byl děj zkrácen a zjednodušen. Ale přesto stojí za to :)

Naučte se fotografovat srdcem

31. prosince 2011 v 10:27 | L'Artiste
Tuhle knihu jsem dostala před měsícem k svátku a strašně se mi líbila.

Naučíte se jak fotografovat "jinak". Kniha je rozdělena do deseti kapitol (jako třeba portréty, příroda, dokument, místa...) každá kapitola má několik částí - přístup, perspektiva, kompozice, světlo, detaily a úpravy.
Kniha mě zaujala hlavně proto, že fotografie jsou opravdu zajímavé a mají něco v sobě. Podle autorek závisí hlavně na obsahu sdělení fotografie.
Sepsala ji skupina amerických fotografek, které si říkají "Shutter sisters", najdete je na webu www.shuttersisters.com .
Rozhodně stojí za to přečíst!

Petr a Lucie - Romain Rolland

5. června 2011 v 12:11 | L'Artiste

Petr a Lucie

Krátká novela a lásce chudé dívky Lucie a Petra, chlapce z vyšší vrstvy, na pozadí 1. Světové války.
Dva mladí lidé se náhodně potkávají v metru a poté se dále scházejí na lavičce v parku a tráví hodiny povídáním a těší se pouze z přítomnosti toho druhého.
Úžsný příběh se strhujícím závěrem, který nese základní životní pravdu - člověk by si měl užívat každého dne, jako by byl jeho poslední. Nesmyslnost a ničivost války je zde dávána do protikladu z čistou láskou.

Romain Rolland:
francouzský prozaik, dramatik, esejista, hudební historik a literární kritik, nositel Nobelovy ceny za literaturu.
další dílo: Jan Kryštof

nekopírovat

Jane Eyre - Charlotte Bronte

30. dubna 2011 v 16:08 | L'Artiste
Jane Eyre (Jana Eyrová) - 1847

Životní příběh Jany Eyrové začíná, v Gatesheadu u její tety, která ji nikdy neměla moc ráda a upřednostňovala vždycky své děti. Jana je sirotek, její strýc ji vzal k sobě a když umíral musela jeho manželka přísahat, že Janu nechá u sebe. Situace se nakonec vivine tak, že teta odloží Janu do sirotčince, kde Jana strádá hlady a zimou, ale je spokojenější než u tety. Studuje tvrdě a tak po dokončení školy zůstává jako učitelka v sirotčinci.
Ovšem Janě po čase začně vadit každodenní stereotyp a rozhodne se, že zkusí štěstí a podá si do novin inzerát na místo soukromé učitelky. Po pár týdnech ji přijde odpověď z panství pana Rochestra od paní Fairfaxové. V sirotčinci tedy podává výpověď a odjíždí do Thornfieldu. Tam se setkává s malou Adélkou, kterou má vyučovat, paní Fairfaxovou a dozvídá se o tajemném panu Rochestrovi, který momentálně pobývá ve Francii a kterému patří Thornfield.

Myslím, že na úvod by to stačilo, jak už jsem říkala : nechci vyprávět celou knihu. Chci vás jenom navnadit k přečtení:)
Začátek se vám může zdát trochu nudný, ale stojí to za to. Kniha mě opravdu bavila.

Charlotte Bronte
(1816-1855)
pochází z Haworthu v severní Anglii
měla dvě literárně nadané sestry: Emily Bronte ( Na větrné hůrce), a Anne Bronte ( Agnes Greyová)
první román: Profesor
nejslavnější dílo: Jana Eyrová

Nekopírovat.

Na Větrné Hůrce/Emily Bronte

20. února 2011 v 17:23 | L'Artiste
První článek do rubriky Knihy. Touhle rubrikou bych vám chtlěla doporučit knihy, které se mi líbili.
Nechci popisovat děj moc do hloubky, aby pak mělo smysl si tu knihu ještě číst:)


Na větrné hůrce(anglicky Wuthering Heights)
rok vydání :1847
Emily Bronte
Jedná se o milostný příběh Heatcliffa a Kateřiny, kde se oba potýkají s tím, že i když se moc milují nemohou být spolu. Ať už kvůli jejich špatným vlastnostem, nebo kvůli společenskému postavení. Děj se odehrává v  Anglii v 18.století.

Kniha začíná příjezdem pana Lockwooda na Drozdov, sousední statek Větrné hůrky. Když pan Lockwood jede navštívit svého souseda pana Heatcliffa, strhne se bouřka a on musí na Větrné hůrce zůstat přez noc. Poznává tam také Heartona a Katku. Od začátku je zmaten příbuzenskými vztahy mezi nimi. V noci se mu pak ve spánku zjeví duch ženy, která ho žádá, aby ji pustil domů.
Druhý den ráno se vrací na Drozdov a vyptává se na tyto podivné události své hospodině Nelly, která dlouho sloužila na Větrné Hůrce.
Nelly mu postupně odvypráví celý příběh Heatcliffa a Kateřiny, ženy která se mu zjevila na Větrné Hůrce.


Doporučuju přečíst, byl natočen i film( Bouřlivé výšiny ) , ale knížka je lepší:)

laartiste.blog.cz
Nekopírovat.
Děkuji:)
 
 

Reklama
Veškeré fotografie, grafika a texty jsou chráněny autorským právem!

Licence Creative Commons