Variace na obvyklé téma

12. prosince 2013 v 22:02 | L'Artiste |  Deníček
Psát úvahy o kráse je, jak se zdá, v poslední době velice populární. Stěžovat si (povětšinou oprávněně) na povrchní a nízké vnímání vzhledu okolím, je a vždy bylo aktuální téma. Ráda bych se s vámi podělila o svůj, trochu jiný, náhled na věc.

Na krásu se vždycky hledělo jako na něco vyššího. Něco, co lidi odtrhává od reality. Všichni umělci se zaměřují právě na ono pomyslné hledání ničím neurčeného krásna. Je tedy logické, že se podobně pohlíží i na hezké lidi - jako na něco, co se téměř neslučuje s běžným životem.

Říká se, že krása otevírá mnohé příležitosti, že krásní lidé (ženy pak obzvlášť) mají snadnější život. Nemyslím si to. Krása otevírá mnohé dveře, ale další také zavírá. Nikdo se nezamýšlí nad tím, že krásky se musejí setkávat s řadou předsudků, se kterými jde jen těžko bojovat. My holky, máme ve zvyku pohlížet na naše krásnější kolegyně buď jako na (v lepším případě) konkurentky, nebo (obvykleji) na mrchy. Pěknou holku, kolem které se motají chlapy, ihned odsoudíme jako něco "hloupého s hezkou tvářičkou", protože je to snažší a tolik to neuráží naše ego. Dotyčná slečna nemůže říct ani pumpička, nikdo by ji stejně ani neposlouchal. A tady se uplatňuje ono démonizované "soudíme ostatní podle vzhledu" v reverzní formě.

Takže co s tím? Holky, které jsou, podle vlastního mínění, ošklivé, si stěžují, že jsou přehlížené a mají těžký život; holky, které jsou, podle mínění ostatních, krásné, jsou odsuzovány okolím.

Další problém nastává, když se chtějí hezké holky seznamovat. Většina lidí tvrdí, že to mají snadné. Jenže to je úplný nesmysl! Kluci jsou v zásadě srabi a pěknou holku se bojí oslovit. Takže tu máme fenomén - mám strašně moc krásných, nezadaných kamarádek, a ještě více normálních, sympatických holek, které nejsou žádné miss universe, ale jsou už dlouho a šťastně zadané. So this is it. Krásky nakonec zůstanou samy.

A jak si v tomhle příměru stojím já? Je těžké hodnotit svůj vzhled, každý má se sebou problémy. Jediné, co můžu hodnotit, jsou reakce okolí na mou osobu. V zásadě se řadím do kategorie "předem odsouzených". Strašně moc lidí si o mně myslí, že jsem mrcha. A to prosím pouze na základě toho, jak vypadám. Dokonce i moje kamarádky tvrdí, že než mě poznaly, mysleli si, že jsem namyšlená barbie. A věřte mi, že mi trvalo velice dlouho jim tenhle názor vyvrátit a přesvědčit je, že jsem téměř naprostý opak. Jenže co s tím? Jako všechno, má i krása dvě stránky, které většinou nejsme schopni vnímat, když někoho soudíme.


Když se to vezme kolem a kolem, dostáváme se zase ke starému dobrému "nesuďte ostatní podle vzhledu, ale podle chování". Bohužel, jedno je spojeno s druhým. Každý člověk v nás vyvolává buď sympatie či antipatie, a to závisí to na mnoha faktorech. Fyzický vzhled je ale pouze jeden z nich. Měli bychom se naučit hledět za něj a snažit se poznat, co v člověku je a jednat s ním bez předsudků, které nám zkreslují úsudek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 13. prosince 2013 v 8:23 | Reagovat

No, ale hovoří se o kráse z druhého pohledu. O vlastní kráse nesoudí Ti, kteří jsou za krásné považováni, ale Ti, kteří je za krásné považují a to je o úhlu pohledu, nic víc nic míň. Není to o kráse, která byla dříve obdivována a záviděna. Ne každá krásná má tzv. žaludek, aby své krásy využila, využít krásy znamená v určitých případech zneužít sebe sama, ušlechtilé? Inu, jak se na to díváš, je to jen pohled.

2 L'Artiste L'Artiste | 13. prosince 2013 v 9:22 | Reagovat

O kráse jde uvažovat z mnoha pohledů, každý na ni má svůj specifický nazor. Pro někoho může být podstatnější než pro jiného, ale jedno máme společné - soudíme o ní úplně všichni.

3 eliam-blog eliam-blog | 13. prosince 2013 v 13:19 | Reagovat

Ahoj,zúčastníš se prosím vánoční soutěže na mém blogu ? http://eliam-blog.blog.cz/1312/soutez
Pokud nechceš,promiň mi za nevyžádaný komentář :-) Eliam :-) PS.:Máš hezký blog

4 sarush ef sarush ef | Web | 13. prosince 2013 v 15:08 | Reagovat

To je složitý. Předsudky bohužel máme všichni, někdo míň, někdo víc, ale každej. Já vlastně u lidí víc než krásu posuzuju osobnost, nějaký kouzlo člověka samýho a originalitu, čímž ale nemůžu popřít, že bych lidi neposuzovala podle vzhledu.

5 ♥ Véronique. ♥ Véronique. | Web | 21. prosince 2013 v 16:19 | Reagovat

Ahoj, omlouvám se za reklamu, ale chtěla bych tě pozvat na mou Vánoční fotografickou soutěž.
Vyfoť cokoliv se zimní či vánoční tématikou a vyhraj skvělé ceny! Fotografie bude hodnotit odborná porota složená ze zkušených fotografů z celé ČR. Poslat můžeš fotografie focené jak fotoaparátem, tak mobilem. Více info v článku na webu. Uzávěrka přihlášek je 23.12.2013 ve 23:00.

http://miss-veronique.blog.cz/1312/vanocni-fotograficka-soutez

Díky za tvůj čas! :-)

6 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 4. ledna 2014 v 15:16 | Reagovat

Mám na to podobný názor, opravdu to tak chodí.. předsudky má asi každý, i já soudím lidi podle prvního dojmu. Ale na druhou stranu se strašně těžko posuzuje, kdo je krásný a kdo ne. Člověk může být sympatický a přitom (jak říkáš ty) "není miss universe". Jsou tu typické krasavice jako modelky a holky co choděj do miss, ale jsou tu taky holky něčím zajímavý a říká se, že "každá je krásná". Asi bych lhala, kdybych tvrdila, že s tím souhlasím, jsem asi špatný člověk, ale ne každý mi přijde krásný. Mě osobně se holky typu miss nelíbí, líbí se mi lidé, co jsou něčím zajímavý. A taky, když to umí prodat, pečují o sebe a chovají se nějak. Krása je strašně relativní pojem, pro mě je krása úplně něco jinýho než třeba pro tebe a tak dále :)

7 Em Zet Em Zet | Web | 17. ledna 2014 v 17:17 | Reagovat

Pěkná úvaha, s tím rozdělením máš asi pravdu. :-D Já to mám tak padesát na padesát. Někdy si myslím, že snad nevypadám zase tak špatně a někdy bych nejraději zalezla a nevylézala, protože si připadám jako nejošklivější holka na světě. :-D Nemůžu se pořád rozhodnout -.- Prostě někdy tak a někdy zase tak :-P Osobně se mi líbí holky, které nevypadají jako ovce (tedy holky, které nemají vyžehlené vlasy - i když je od přírody mají rovné :-D - které nenosí ovečkovské kroje, jakým jsou černé nebo galaxy legíny, děsně "originální" :D apod. :-) )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré fotografie, grafika a texty jsou chráněny autorským právem!

Licence Creative Commons